Zamek miodu i wina.

30441295_975392442610537_5541704786924481860_n
Rycerze, jak można wyczytać z omszałych ksiąg i innych dokumentów historycznych zawsze cenili przednie trunki jakimi było wina i miód. Ich potomkowie goszczący na zamku również nie stronią od markowych kordiałów. Zawiadujący zamczyskiem, choć w nieco zmienionej formie, chcą nawiązywać do tradycji.
Za sprawa kasztelana Zenona Bernackiego oraz Leszka Telatyńskiego, za aprobatą starosty złotoryjskiego w roku 2006 zainaugurowano organizowanie „Świąt Miodu i Wina”. Pierwsze, w kameralnej atmosferze, zorganizowano w listopadzie, kolejne organizowane są w pierwszy weekend października. Sukcesy imprez z miodem i winem w tle, spowodowały że od roku 2010 przybyło Święto Kwitnących Lip a w roku 2013 Święto Kwitnącej Przylaszczki. Dla podkreślenia związków z winem na podzamczu powstała mała winniczka. Winne szczepy sadziło tu wielu zacnych ludzi.
Wsparciem dla zamkowych poczynań miał być Agroturystyczny Szlak Miodu i Wina „Grodziec”. Niestety szczytne założenie poległo za sprawą braku zewnętrznego wsparcia. Pewne efekty przyniosło propagowane w trakcie świąt, w roku 2013 hasło „ Pasieka w każdej wsi”
Zamek i jego historia, choć wsparta ciekawymi imprezami, jest w swoim działaniu niepełna jeżeli nie ma współdziałającego z nim bractwa, czyli ludzi czynnie zaangażowanych w działalność, tworzących historie która dzieje się tu i teraz. W roku 2014 z inicjatywy Leszka Telatyńskiego powołano Bractwo Zamku Grodziec w skład którego weszło również kilku pszczelarzy. Kasztelan zamku wybrany został również Kasztelanem Bractwa. Czasem to los, a nie ludzie, rozdają karty. W dzień po X Święcie Miodu i Wina Kasztelan zmarł. Jego następcą został Piotr Janczyszyn. Po paru miesiącach na Kasztelana Bractwa wybrana została p. Alicja Lamperska.
Kontynuując działalność ukierunkowaną na sprawy pszczelarskie w trakcie X Święta Miodu i Wina, z inicjatywy Bractwa, przedstawiciel Sejmiku dr Tomasz Pilawka zorganizował Spotkanie Zarządów Organizacji Pszczelarskich działający na Dolnym Śląsku. Pokłosiem spotkania było powołanie 12 stycznia 2017 w Oławie Rady Prezesów Dolnośląskich Organizacji Pszczelarskich. Koordynatorem RPDO został p. Henryk Kłak. W ten sposób zarysowała się szansa nawiązania współpracy wszystkich organizacji działających na Dolnym Śląsku. Już w marcu Urząd Marszałkowski organizuje Kurs Apiterapii. Kolejne spotkanie na Zamku RPDO odbyło się w dniu 4.08.br. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji i instytucji działających na rzecz rolnictwa min. Izby Rolniczej, Urzędu Marszałkowskiego, DODR, PRIORIN. Efektem wcześniejszych uzgodnień w ramach RPDO jest zorganizowanie w dniach 20-22 września Kursu Rzeczoznawców Chorób Pszczół dla pszczelarzy reprezentujących wszystkie powiaty.
Kasztelan oraz Bractwo Zamku Grodziec zmotywowane dotychczasowymi efektami zakłada iż należy kontynuować przyjęty i ugruntowany przez lata kierunek działalności, we współpracy z pszczelarzami. Oprócz utrwalonego kalendarza imprez o charakterze turystyczno- rozrywkowym planowane jest w kwietniu spotkanie młodych pszczelarzy, oraz inauguracja nowego hasła na rok 2019 „ Kupuj miód u swojego pszczelarza”.
Leszek Telatyński

30411513_975392389277209_2070806398699416724_n-1