Nowa odmiana koniczyny dedykowanej pszczelarstwu.

okreglicki-030

Koniczyna łąkowa PASIEKA
Rok rejestracji- 2018
Koniczyna czerwona ( Trifollum platense L.) PASIEKA odmiana z rodziny bobowatych.
Jest to odmiana diploidalna, średnio – wczesna.
Rośliny o dobrej zimotrwałości i małej skłonności do wylegania. Posiada charakterystyczne liście złożone z trzech listków osadzonych na wspólnym ogonku. Zapylane przez owady( głównie trzmiele) drobne kwiaty zebrane są w kuliste kwiatostany zwane główkami. W jednym kwiatostanie znajduje sie do 100 kwiatów. Owocem jest strąg do kilku nasion. Odmiana wyróżnia się występowaniem roślin o wydłużonej główce i skróconej rurce kwiatowej, dzięki temu nektar łatwiej dostępny jest dla pszczół. Może być uprawiana zarówno jako pasza dla zwierząt oraz roślina miododajna, wzbogacająca pożytki.
Pasieka to odmiana szczególna.
Od początku założono, że ma to być odmiana typowo miododajna. Pszczoły miodowe rasy krajowe mogą swobodnie korzystać z nektaru koniczyny łąkowej ze względu na długość jej rurki kwiatowej. Z tych otworów dopiero mogą skorzystać pszczoły. Problem jednak w tym, że pszczoły pobierające nektar przez otwór z boku korony nie doprowadzają do zapylenia kwiatu. Okazało się że szablonowa selekcja w kierunku skrócenia rurki korony prowadzi do spadku plonu zielonej masy.
Ponad to koniczyna łąkowa wykazuje działania tonizujące, przeciwskurczowe, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, uspakajające, przeciwnowotworowe, oraz lekkie działanie moczopędne.