Dożynki Gminy Świdnica, Krzyżowa 2018 r.

Dożyki Gminy Świdnica, Krzyżowa -26.08.2018.

Każdego roku pod koniec sierpnia gromadzimy się na gminnych dożynkach po to, by wspólnie podziękować Panu Bogu i rolnikom za plony oraz prosić naszego Stwórcę o dalsze błogosławieństwo w rolniczej pracy. Wdzięczni jesteśmy Bogu za Jego dary, za wszystko to, co otrzymujemy z Jego dobrotliwej ręki. Za Jego miłość, dobroć, ale też za codzienny chleb, za pożywienie.

Przychodzimy, aby złożyć w darze wieńce dożynkowe, i bochny chleba; plony pól, ogrodów i sadów jako wyraz wdzięczności za wszystko, co otrzymaliśmy za pośrednictwem naszej ziemi i Bożego błogosławieństwa, bo „Każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępują z góry, od Ojca światłości” (Jk 1,17). Tym dobrem jest też miód. Cieszymy się z obecności pszczelarzy z całego województwa. Dziękujemy i wam za wasz wysiłek!

Każdy z nas słyszał o zbawiennym dla zdrowia wpływie miodu, produkowanego przez pszczoły. Pszczoły od zawsze fascynowały człowieka, a podobieństwo organizacji ich życia społecznego do obyczajów wykształconych przez ludzką cywilizację skłaniało do wielu porównań i wzbudzało podziw dla tych wspaniałych stworzeń. Maja Lunde norweska pisarka napisała przepiękną sagę o ludziach i pszczołach pt Historia pszczół. Warto tę książkę przeczytać. Pszczoła stała się symbolem świętości, do którego nawiązywały najstarsze przekazy ikonograficzne. A woskowe świece, zdobiące wnętrza kościołów, przez długi czas to przekonanie umacniały. Dlatego też wasze środowisko pszczelarzy nieustannie poszukuje wielkiej tajemnicy życia, łącząc istotę pszczoły z metafizyką.  Święty Kościoła katolickiego – Ambroży, który jest Patronem pszczelarzy przedstawiany jest w ikonografii z ulem i napisem: „Dobra mowa jest jak plaster miodu”. Miód więc ma nie tylko dobry wpływ na zdrowie człowieka, ale też jest symbolem tego, co duchowe i ponadczasowe.

Niech dzisiejsze dożynki będą takim plastrem miodu za wasz rolniczy trud i znój po tak trudnych żniwach. Tegoroczna susza oraz upały doskwierały nie tylko ludziom z miasta, ale również wam rolnikom, którzy tegoroczne zbiory jak pytałem podsumowujecie jednoznacznie – były ciężkie i trudne. Czy warto świętować? Czy więc jest za co dziękować? Zapytam inaczej. Czy jest coś większego i piękniejszego w życiu niż możliwość dziękowania Bogu z całego serca? Móc dziękować za Jego dary, dziękować za ubogacające przeżycia. Dziękować za ochronę przed wieloma niebezpieczeństwami. Dziękować za uszczęśliwiającą społeczność z innymi ludźmi. Ja dodam dziękuję JE bp Ignacemu oraz ks. prof. Jarosławowi Lipniakowi za zaproszenie do wygłoszenia homilii a Pani Wójt za zaproszenie na dożynki. …….

Ks. Bp. Waldemar Pytel

464689_elwb_2018081536_82 464511_bamo_2018081565_82 464709_dxks_2018081531_82 464555_spdj_2018081558_82