Apis mellifera

Mennica Polska S A

2015_11___pszczola_A_big 2015_11___pszczola_R_big

Większość z nas pamięta monetę w obiegu płatniczym  5 zł z rybakiem. Tak to już historia. Ale chyba nie jeśli chodzi o rybactwo? Czy może kiedyś doczekamy się monet w obiegu z wizerunkiem szlachetnych zawodów.  Bo przecież do nich należy pszczelarstwo.. Wizerunek pszczelarza pracującego w pasiece na 5 zł monecie. Tak to tylko takie marzenie. Na tą chwilę możemy zadowolić się piękną monetą emitowaną przez Narodowy Bank Polski a wybitą przez Mennicę Polską S.A.

red.nacz. Adam Prusaczyk

Pszczoła miodna, 20 złotych, Seria: Zwierzęta świata

Apis mellifera to gatunek, którego rola w ekosystemie jest nieoceniona. Ekolodzy szacują, że wytworzenie 30% żywności i 90% owoców zależy od zapylania populacji pszczół miodnych. Oznacza to, że z efektów ich niestrudzonej pracy korzystamy każdego dnia.

Rośliny takie jak drzewa owocowe, czy rzepak stanowią pożywienie i dostarczają pszczołom jednocześnie surowca do produkcji miodu. Przy okazji zbierania nektaru i pyłku kwiatowego pszczoły miodne zapylają rośliny owadopylnych. Pyłek osadza się w specjalnych koszyczkach na tylnych odnóżach owada. By go napełnić, pszczoła musi odwiedzić nawet 100 kwiatów. Na wypełnienie jednej komórki woskowego plastra potrzebna jest natomiast zawartość aż 20 koszyczków! Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na wytworzenie 1 kg miodu.

To fascynujące i pracowite zwierzę jest bohaterem pamiątkowej monety z serii „Zwierzęta świata” emitowanej przez Narodowy Bank Polski, a wybitej przez Mennicę Polską S.A.

Moneta wykonana została ze srebra próby Ag 925, ma masę 28,28 g i nominał 20 zł. Mimo, że moneta „Pszczoła miodna” jest prawnym środkiem płatniczym na terytorium Polski to ze względu na jej pamiątkowy charakter szczęśliwcy, którzy weszli w jej posiadanie niechętnie wymienią ją na inny towar. Moneta ma wysoką wartość kolekcjonerską nie tylko ze względu na kunszt wykonania, ale również limitowany nakład, który wyniósł jedynie 35 000 sztuk.

W centralnej części rewersu monety widnieje wizerunek podlatującej do kwiatu pszczoły miodnej. Na górze, wzdłuż otoku – nazwa monety: pszczoła miodna. Na dole, wzdłuż otoku – łacińska nazwa gatunku: Apis mellifera. Do wykonania obfitej w detale monety użyto techniki stempla lustrzanego. Wykorzystanie tej zaawansowanej pozwoliło na precyzyjne i wierne odtworzenie budowy pszczoły miodnej.

Wyrób menniczy stanowi niesztampowy prezent dla osób zawodowo i hobbystycznie zajmujących się pszczelarstwem. Jest on także świetną okazją do wzbudzenia zainteresowania tym fachem.

                                                                                                                                                                                                              Biuro Prasowe Mennicy Polskiej S.A.