Co roku w ostatnią niedzielę maja we Wrzącej Wielkiej odbywa się jedyny w Polsce odpust Matki Boskiej Miodnej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

MATKA BOSKA MIODNA WE WRZĄCEJ WIELKIEJ.

Ojciec św. Jan Paweł II w czasie audiencji udzielonej pszczelarzom z diecezji zielonogórsko – gorzowskiej w bibliotece prywatnej w dniu 5 grudnia 2004 roku poświęcił oryginalny obraz Mariae Reginae Apium i zalecił, aby odpust z tego tytułu obchodzić w ostatnia niedzielę maja. Obraz powstał z inicjatywy Sławomira Kowalskiego, pszczelarza z Kosobudza, którego w roku 2000 na Lednicy o. Jan Góra poprosił aby w następnym roku przywieźć jakiś obraz NMP z terenów Kosobudza lub nowe ikonograficzne przedstawienie Matki Bożej Pszczelarskiej.

Sławomir Kowalski wspomina :
W marcu 2002 roku uczestniczyłem w uroczystościach Świętego Triduum Paschalnego w Paradyżu. Podczas uroczystej procesji świecy paschalnej, symbolizującej Chrystusa – zwycięzcę piekła i śmierci oraz śpiewie Exultetu : “… przyjmij Ojcze Święty tę świecę, owoc pracy pszczelego roju”, zobaczyłem pszyszły obraz przedstawiający idącą Maryję w pasiece, w czerwonej królewskiej szacie, niosącą plaster miodu pszczelego zapowiadający Zmartwychwstałego Chrystusa w symbolu woskowej kolumny- świecy paschalnej. Plaster w obięciach rąk Maryji skojarzyłem z troską Matki o zapewnienie pożywienia ( mleka i miodu) dla swojego Syna.
Całość dopełniało drzewo kwitnącej akacji – jej białe kwiaty symbolizują czystość Dziewicy Maryji, nad której głową unosi się delikatna aureola. Przeniesienia tej wizji na płótno podjął się malarz amator Marek Szymański z Zielonej Góry. I tak 3 sierpnia 2002 roku powstał obraz „Maryja- Królowa Pszczół” – Maryja Regina Apium.
Według tego pomysłu obraz namalowała też artystka malarz i konserwator dzieł sztuki
pani Danuta Streb z Zielonej Góry. Jej obraz poświęcił nasz Papież.

Idąc za sugestią pszczelarzy z mojej parafii/ panowie: Jan Jaszczak, Jan Malec, Marek Otręba/ w roku 2007 odprawiłem pierwszą na świecie mszę św. odpustową – Matki Bożej Miodnej.

Na uroczystość odpustową przybywają liczni pszczelarze z Polski wraz z pocztami sztandarowymi . Tytuł -Matka Boska Miodna – nadaliśmy Maryi na postawie homilii ks. biskupa Józefa Zawitkowskiego, który m.in. mówił:

” Mam przed sobą od pana Sławomira Kowalskiego śliczny obrazek Matki Bożej Królowej Pszczół.
I dziwię się, dlaczego ani J. Eysmond, ani ks. Jan Twardowski nie napisał wezwania do Królowej Pszczół.
Nazywają Matkę Bożą
Lipą pachnącą,
Wierzbą płaczącą,
Zielarką przydoniecką,
Gosposią śląską,
Opiekunką skowronków,
Jaskółek matką,
A mnie brak:
Pracowitych Pszczół Królową,
Dziewico słodka i czysta,
Z lipowym miodem w garnuszkach
W sadzie między ulami. Módl się za nami.”
Także inne tytuły nadawane Matce Bożej – Gromniczna, Zielona, Siewna…etc.- upoważniają do teologicznie porwanego zawołania:
MATKA BOŻA MIODNA. Na prośbę S. Kowalskiego poeta Ernest Bryll napisał wiersz, który stał się modlitwą;

MARYJA REGINA APIUM.
“Pani pracy uczciwej jak kropla miodowa
Która jest czystym złotem na świecie jedynie
Bo inne złoto ma skrwawione imię
Pani rojów grających jak pieśń różańcowa

Pani majowej łąki, pola kwitnącego
Ty nam otwierasz znak kwiatu każdego
Znasz imię drzew wszelkich. Pani akacjowa
Pani lipca, rzepaku. Słyszysz zioła wszelkie

Dla zgubionych znasz drogi najbliższe
Pani zbłąkanych, Ty nas doprowadzisz
Do niebieskiej pasieki. Ty w biedzie nie zdradzisz
Ale podniesiesz znów na ciepłej dłoni

Dasz siłę, gdy osłabną skrzydła wystrzępione
Matko, która karmiłaś Syna miodem mlekiem
Wróć nam uczciwość pszczoły
Weź w swą opiekę.”
W Polsce są obchodzone liczne i różne festyny, dni, kiermasze pszczelarskie i miodne. Ale odpust ku czci Matki Bożej / Regina Apium/ jest jak dotąd- jedynie u nas. Mam nadzieję, że inicjując taki odpust daliśmy dobry początek kultu Matki Bożej pod tym wezwaniem. Jest to dla nas wielki zaszczyt, że to historyczne wydarzenie powstało z inicjatywy wierzących pszczelarzy polskich.
Przewodniczyć naszej wspólnocie będzie biskup włocławski J.E. ks. dr Wiesław Alojzy Mering. Możliwe jest, że uroczystość zaszczyci swoją obecnością Pan Prezydent R.P. dr Andrzej Duda, który w kampanii wyborczej obiecał odwiedzić wszystkie powiaty w Polsce. W powiecie kolskim jeszcze nie był. W rozmowie z posłem Leszkiem Galembą / w naszej parafii pełni on posługę Nadzwyczajnego Szafarza Eucharystii / Pan Prezydent obiecał, że jeżeli międzynarodowe wydarzenia nie przeszkodzą, to obietnicę wypełni. Wie o naszym pięknym święcie. W tym roku Pan Prezydent przysłał z tej okazji bardzo piękny list i życzenia.

SERDECZNIE ZAPRASZAM NA ODPUST .
Ks. Proboszcz Idzi Piasecki. Wrząca Wielka