26-07-2018 Na dachach Warszawskich Galerii mieszkają pszczoły.

arkadia-ule
Jesienią 2014 roku na dachu Arkadii, a później na dachu Galerii Wileńskiej i Galerii Mokotów znalazło się 15 uli, które mogą pomieścić blisko milion owadów znajdujących się pod profesjonalną opieką firmy Pszczelarium. Dając pszczołom miejsce do zamieszkania, centra przyczyniają się do ratowania gatunku zagrożonego zmieniającym się klimatem, chemizacją rolnictwa oraz chorobami.

Na przykład zielony dach Arkadii to kluczowy element systemu utrzymywania równowagi ekologicznej. Dzięki dobraniu odpowiedniej roślinności na jego powierzchni została utworzona powierzchnia czynna, która umożliwia wprowadzenie wody opadowej do gruntu, pochłania pyły i zanieczyszczenia atmosferyczne, a także stanowi dodatkową warstwę izolacji termicznej i akustycznej. Dach jest zbudowany z warstw pokrytych glebą.
W wyniku zaangażowania się Arkadii w aktywne ratowanie populacji pszczół na zielonym dachu Arkadii swój dom znalazło pięć pszczelich rodzin. Pszczoły zamieszkują w pięciu drewnianych ulach nad częścią administracyjną centrum handlowego. Okazuje się, że okolica ze swoją różnorodną roślinnością, to przyjazne pszczołom środowisko. Pszczoły mieszkają tu także zimą. Dzięki nim rośliny kwitnące w okolicy Arkadii, także te rosnące w okolicznych ogródkach działkowych, mogą wydawać dorodne owoce i wysiewać nasiona. Pszczołami opiekuje się Kamil Baj i Agnieszka Skórska prowadzący Pszczelarium – pionierski projekt propagujący miejskie pszczelarstwo w Polsce.

Na dachu Galerii Wileńskiej uli jest obecnie sześć i mieszka w nich ponad 300 tysięcy owadów. Galeria Mokotów może pochwalić się również sześcioma ulami na swoim terenie.

Miód z Warszawy był przez firmę Pszczelarium badany na metale ciężkie i węglowodory aromatyczne. Zgodnie z przewidywaniami i doświadczeniami z innych krajów miód okazał się czysty jak łza. To najprawdopodobniej dlatego, że kwiaty nektarują „na bieżąco” co znacząco obniża ryzyko jego zanieczyszczenia oraz – co ważniejsze – pszczoły filtrują zebrany nektar.

Potencjalnie cała Warszawa jest wspaniałym miejscem dobrym dla pszczół i można spodziewać się ciekawych odmian miodu oferujących wspaniałe wrażenia smakowe.

Dla “Wiadomości Pszczelarskich” Anna Kukla