23-05-2018 Światowy Dzień Pszczół w pasiece Emaus

dsc_0170

World Bee Day 2018 w pasiece Emaus

Pewnie każdy pszczelarz zauważył, że rok 2018 jest w przyrodzie dziwny i zarazem dynamiczny. Okazało się, że kwiecień 2018 roku był najcieplejszy i padł średni rekord temperatury w naszym kraju. Ta anomalia pogodowa będzie miała wpływ na nasze pszczoły          i rozkład pożytków pszczelich. Takie są moje przypuszczenia. W roku 2018 mamy po raz pierwszy możliwość świętowania Światowego Dnia Pszczoły ustanowionego przez Organizacje Narodów Zjednoczonych. Specjalnie została stworzona strona internetowa www. worldbeeday.org na której można się dowiedzieć, że inicjatorami tego święta są Słoweńcy. Na tę okazję trzeba zareagować. Każdy z uczestników miał z dwumiesięcznym wyprzedzeniem specjalne zaproszenie na nasze świętowanie. Każdy też uczestnik miał zaangażować się w organizację spotkania.

Do naszej rodzinnej pasieki Emaus, zostali zaproszenie goście czyli przyjaciele pasieki Emaus. Każdy uczestnik naszego zgromadzenia miał okazję z bliska przyjrzeć się pracy pszczół. Tylko w tym dniu nasi goście mogli poczuć zapach z ula. W aromaterapii chętnie uczestniczyły dzieci. Na uwagę zasługuje fakt rozpalenia wielkiego ogniska z którego najlepiej smakowały kiełbaski. Nie zabrakło też grilla. Seniorzy natomiast częstowali swoimi wypiekami w tym znanym ciastem miodownikiem. Kawa i herbata z różnych stron świata lały się strumieniami. Spotkanie miało charakter czysto integracyjny. Na terenie pasieki Emaus zostały zorganizowane konkursy i loteria. Furorę zrobił konkurs” jeden z dziesięciu”. Na pamiątkę Światowego Dnia Pszczół zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie. Biesiada trwała do zachodu słońca.

Okres wiosenny w pasiece oznacza wytężoną pracę. Właściciele pasieki Emaus pokazali, że pomimo naporu pracy w pasiece można zaangażować się i wraz z przyjaciółmi zorganizować wspólną zabawę a przy okazji promować pszczoły w tym środowisko naturalne.

dsc_0238

dsc_0172

Kazimierz Czechowski

www. pszczelarz.cba.pl

Darz miód !