23-03-2018 Pasieka Edukacyjna w Rucianem – Nidzie

received_1800698860258405

Pasieka Edukacyjna w Rucianem-Nidzie

Jesteśmy uczniami Zespołu Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie. Dzięki wsparciu IKEI i Fundacji Świętego Mikołaja spełniamy swoje pszczelarskie pasje. W ramach konkursu grantowego programu ”Na rodzinę można liczyć” realizujemy projekt pt. ”Pasieka Edukacyjna w Rucianem-Nidzie”. Nasze zainteresowania połączyliśmy z edukacją dzieci i młodzieży , dlatego podczas działań szczególną uwagę zwracamy to jak niezwykle ważną rolę pełnią w przyrodzie pszczoły i inni zapylacze. Warto wiedzieć bowiem, że pszczoły miodne nie są jedynymi zapylaczami. Jakie zalety mają dziko żyjące owady zapylające? Są bardzo wydajnymi zapylaczami, ponieważ są mniej wybredne niż pszczoły pod względem gatunków roślin, potrafią zapylać rośliny, do których pszczoła miodna nie może się dostać. To nie wszystko, dziko żyjące zapylacze nie potrzebują opieki pszczelarza, dzikie owady mają zazwyczaj uwstecznione żądła i nie są agresywne.

Jakie działania podejmowaliśmy przy realizacji projektu?Pierwszym naszym działaniem, była budowa domków dla dzikich owadów zapylających. Domki dla dzikich zapylaczy może wykonać każdy i mieć je w swoim ogródku, na działce, albo na balkonie. Do budowy nie trzeba skomplikowanych narzędzi, a materiały na ”hotele” dla zapylaczy ogólnodostępne. Co wykorzystaliśmy do budowy naszych domków dla zapylaczy? Potrzebowaliśmy kawałków drewna, w których nawiercaliśmy otwory o różnych średnicach. Wykorzystaliśmy, także trzcinę, szyszki, łodygi roślin, słomę, bambus, siatkę, gwoździe, zszywki i narzędzia: wkrętarkę, zszywacz i młotek. Trochę kreatywności, pracy i różnorodne hotele dla owadów zapylających są gotowe do rozwieszania Następnym etapem był zakup sprzętu pszczelarskiego, który wykorzystujemy do prowadzenia zajęć edukacyjnych oraz do pracy przy pszczołach. Pierwsze zajęcia edukacyjne odbyły się w świetlicy środowiskowej w Rucianem-Nidzie. Kolejne w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Klonie i w Miejskim Przedszkolu w Rucianem-Nidzie oraz podczas charytatywnego festynu z okazji Dnia Dziecka. Najmłodsi chętnie i z uwagą słuchali o pszczołach, o ich życiu, o tym jak są ważne dla przetrwania gatunku ludzkiego i jakie produkty wytwarzają. Przed zakupem pszczół zajęliśmy się budową uli, składaniem ramek i innymi czynnościami, które miały na celu przygotowanie do zasiedlenia pszczelich rodzin w ulach. Kolejnym działaniem był zakup trzech rodzin pszczelich, dzięki temu możemy prowadzić zajęcia dla osób, które będą chciały poznać bliżej, jak wygląda życie rodziny pszczelej w ulu.
A jak wiadomo „ul to książka, w której o pszczołach możemy dowiedzieć się wszystkiego”.
W ramach projektu wykonywaliśmy również świece z prawdziwego pszczelego wosku. Dzięki zakupionej za pozyskane pieniądze topiarce słonecznej przetopiliśmy plastry pszczele i otrzymaliśmy naturalny wosk, z którego wykonywaliśmy świec o różnych oryginalnych kształtach i pięknym miodnym zapachu. Do prowadzenia pasieki potrzebna jest odpowiednia wiedza, nie tylko sami prowadzimy swoje pasieki, ale także poszerzamy wiedzę, jeżdżąc na szkolenia. Dnia 30. marca 2017 r. w sali konferencyjnej WMODR w Olsztynie odbył się wykład na temat “Zatrucia pszczół”. My „szkolni pszczelarze” zapoznaliśmy się podczas konferencji z następującymi tematami:

  • Sposoby ochrony kondycji rodzin pszczelich.

  • Znaczenie pszczołowatych Apoidea w biocenozach i egzystencjonalne zagrożenia

  • Neonikotynoidy czy pestycydy – co groźniejsze dla pszczół?

  • Postępowanie przy pobieraniu próbek do badań przy ostrym zatruciu pszczół środkami ochrony roślin.

Konferencja była niezwykle pouczająca, bardzo pomogła nam zrozumieć, jak bardzo wrażliwe są pszczoły i jak możemy im pomagać przetrwać. Dnia 6. kwietnia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbywały się Dni Otwarte, podczas których odwiedziliśmy Katedrę Pszczelarstwa. Wysłuchaliśmy wykładu kierownika wydziału na temat hodowli pszczół oraz pracy katedry i koła naukowego “Dzikie Pszczoły”. Ostatnim projektowym działaniem było sadzenie roślin miododajnych na terenie naszej Pasieki Edukacyjnej. Zakupiliśmy zestaw krzewów i drzew, które będą stanowiły bazę pożytkową naszych pszczół. By zarażać pasją nie trzeba wiele – wystarczy pomysł, wsparcie finansowe i organizacyjne , zaplanowanie działań i ich wspólna realizacja. Pszczółki za naszą troskę odwdzięczają się nam swoimi produktami; miód i pyłek, który pozyskujemy będzie przekazany w części na stołówkę internacką przy Zespole Szkół Leśnych im. Unii Europejskiej w Rucianem-Nidzie. Reszta miodu i pyłku będzie przeznaczona na sprzedaż, aby utrzymać pasiekę przez kolejne lata. Wiadomo, że pszczoły zbierają nektar z kwiatów, który przetwarzają na miód, ale również ważna jest przy tym praca pszczelarza. Dlatego zawsze warto podkreślać, że miód jest owocem ziemi, pracy pszczół i rąk ludzkich. Pszczelarstwo to coś więcej niż hobby to życiowa pasja, bo pszczoły trzeba kochać. Sam kontakt z pszczołami dostarcza wielu ciekawostek, wiele przyjemności. Wiemy, że kto ma do czynienie z pszczołami, widzi więcej i więcej słyszy, dzięki nim więcej rozumie.

                                                                                                                                                                                                                Dla Wiadomości Pszczelarskich”Zamojski Krzysztof”

received_1800991646895793