2018-01-23 RODZINNE TRADYCJE PSZCZELARSKIE.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zapraszam państwa do zakupu pierników babuni pani Elżbiet Malinowskiej wypiekanych według tradycji rodzinnej. Jedyne co uległo zmianie to sposób dekoracji inspirowany starymi haftami i koronkami z domowej kolekcji. Ale oprócz wypieków pierników wraz z rodzicami umożliwia dzieciom i ich opiekunom bezpieczne  i bezpośrednie oglądanie życia i pracy pszczół. Największą nagrodą są ich zdumione i pełne podziwu twarze.  Mówi pani Elżbieta Malinowska, która prowadzi pasiekę składającą się z 30 pni.

Pierniczki babuni – z ciasta dojrzewającego około 1 miesiąca: 60 dag. dobrej pszennej mąki, 1 duże lub 2 małe jajka, 13 dag masła, 25 dag miodu lipowego, 25 dag cukru, 0,5 szklanki mleka, 1 czubata łyżka przyprawy do pieczenia, otarta skórka cytryny, 1 łyżeczka sody oczyszczonej. Wykonanie: Przygotować karmel, dodać do niego miód, cukier, tłuszcz i stale mieszając rozpuścić. Po przestudzeniu utrzeć w makutrze wszystkie składniki . Utarte ciasto przełożyć do kamiennego garnka, obwiązać gazą i odstawić  w chłodne miejsce na ok. 1 miesiąc. Po tym czasie można piec ciasto.

Pani Elżbieta Malinowska poleca je rodzinie, znajomym i odwiedzającym ich gościom, można też zakupić pierniki na targach zdrowej żywności np.raz w miesiącu w Kraskowie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Dla Wiadomości Pszczelarskich red. Adam Prusaczyk.