12-03-2018 Pszczoły emigrantki.

dscf3337

 

Od dłuższego już czasu w naszym kraju i nie tylko w naszym, różne sytuacje życiowe zmuszają wiele osób do emigracji zarobkowej.Wielu młodych ludzi opuszcza kraj na stałe. Pewien odsetek z nich stanowią pszczelarze. Wśród nich są osoby, które prowadząc średniej wielkości pasieki, wyjeżdżają do pracy za granicę  w okresie wrzesień-marzec , czyli w przerwie sezonu pszczelarskiego. W tym czasie nie są w stanie właściwie opiekować się pszczołami. Większy jeszcze problem pojawia się w przypadku, kiedy pszczelarz decyduje się na stałą emigrację z kraju. W związku z tym coraz częściej pojawia się pytanie: – jakich formalności należałoby dopełnić, aby zabrać pasiekę za granicę i na stałe się tam osiedlić. Aby nie być gołosłownym sam się poważnie zastanawiałem nad takim rozwiązaniem. Zamieszkiwałem przez wiele lat za granicą a teraz mam ochotę na ponowny wyjazd. Jest tylko jeden kłopot- 80 uli. W bagażniku ich nie przewiozę a gdyby nawet z transportem nie było problemu to lokalni pszczelarze , w miejscu, w którym chciałbym się osiedlić, bardzo szybko się zorientują, że ule nie pochodzą z ich regionu. Biorąc pod uwagę wyższe zarobki i dodatkowo prowadzenie pasieki, wyższe ceny miodu, standard życia byłby znacznie wyższy niż obecnie w kraju. Stad moje pytanie: – jak legalnie wywieść swoje ule do krajów UE a jak do krajów takich jak Anglia czy Szwajcaria, będących poza UE.
Nie jest to wyłącznie mój problem. Zbierając składki miałem do czynienia z młodym pszczelarzem, który zapytał mnie jak zabrać pszczoły do Szwecji gdzie pracuje i żyje. Pszczołami opiekuje się obecnie jego ojciec. Ktoś inny pytał mnie o to, co zrobić żeby zabrać pasiekę do Anglii gdzie mieszka.  Nie umiałem odpowiedzieć, bo nie wiem jakie są formalności dotyczące takich działań.

Innym zagadnieniem jest kwestia pożytków. Chciałbym wiedzieć czy mogę wywieść pszczoły do Czech na pożytek, np. na grykę? Granica w lini prostej to 17 km. Do Niemiec 80 km. Jakich formalności należało by dopełnić i czy możliwe jest wywożenie pszczół z kraju na pożytek do innego kraju ? Czy ktoś to kiedyś robił z jakim skutkiem?

Dla “Wiadomości Pszczelarskich”  Patryk Waloszczyk.

 

dscf3747