12-02-2018 Zimowe górskie wędrówki pszczelarzy.

Pisząc w poprzednich artykułach  o Edmundzie Hillarym pszczelarzu i alpiniście zimowym dowiedzieliśmy się , że pszczelarze słyną z zimowych wspinaczek górskich. Dziś Jeleniogórscy pszczelarze wybrali się na zimowy wędrówkę na Śnieżkę. Będąc na szycie napisali:

Jedna ze stron naszego sztandaru pokryta jest haftem z widokiem Śnieżki a sam sztandar po pięciu latach od ufundowania nareszcie stanął na szczycie Śnieżki. Do tej pozy sztandar uczestniczył w wielu państwowych i pszczelarskich uroczystościach jak również towarzyszył w ostatniej drodze pszczelarzy z kotliny Jeleniogórskiej i okolic.  Dziś zanieśliśmy sztandar na Śnieżkę, nurtuje mnie pytanie:  Gdzie mamy jeszcze go zanieść lub co mamy zrobić, aby wreszcie podjęto konkretne działania systemowe na rzecz ochrony pszczół w Polsce? Głównym celem naszego działania była promocja pszczelarstwa w Polsce. Temat wymierania pszczół chętnie wykorzystany jest do zbierania środków  przez różne fundacje, promocję osób i produktów. Niestety nadal nie widać pozytywnych skutków tych działań. Śnieżka przywitała nas zamkniętymi drzwiami w schronisku i kaplicy. Budynek niegdyś  nowoczesnego schroniska dziś straszy na szczycie, u południowych sąsiadów wszystko działa wzorowo. Ze sztandarem na Śnieżce byli Łukasz Safin pasieka “Dziki słoik”, Patryk Waloszczyk “Pasieka Doliny Bobru” i suczka Baba.

Gratuluję młodym pszczelarzom inicjatywy. Proponuję w lecie 10 sierpnia we wspomnienie św. Wawrzyńca  odprawić na szczycie Śnieżki mszę św. dożynkową  dla pszczelarzy . Kurier Pszczelarski obejmie tą inicjatywę patronatem medialnym.                                                                      Dla ” Wiadomości Pszczelarskich”  red. Adam Prusaczyk.

Ps. Okazuje się, że co roku  10 sierpnia na szczycie Śnieżki   jest odprawiana msza św.   Zapraszam pszczelarzy do wzięcia w niej udziału. Są miejsca w Polsce gdzie we wspomnienie św. Wawrzyńca święci się miody. W tym roku Ja będę święcił na Śnieżce.

dscf4513dscf4508dscf4511dscf4583dscf4516