10-04-2018 LEKARZ WETERYNARII RADZI

Rój pszczeli zabrany z przedszkolnego placu zabaw .
Rój pszczeli zabrany z przedszkolnego placu zabaw .

LEKARZ  WETERYNARII RADZI.

Robienie odkładów jest koniecznością i kołem ratunkowy dla pasieki. Aby wykonać odkład pszczeli poprawnie należy :
Ule ustawić rzadko.
Odkłady wykonywać w dzień przyjścia matki na 2 do 6 godzin przed poddaniem matki.
Matki poddajemy w zamkniętej klateczce na 2 dni. Jeśli pszczoły obsiadają klateczkę i jej nie zakitują to otwieramy klateczki , duży i mały otwór. Pszczoły pierwsze przegryzą się do matki małym otworem by zaakceptować matkę i wygryzą ciasto by ją uwolnić.
Przez kolejne dni nie przeszkadzamy, a przegląd robimy wieczorem po 20 i 22 sprawdzamy czy matka chodzi po ramkach i ile jest pszczół , stan pokarmu.
Gdy upewnimy się że matka składa jajka równo po jednym w ,możemy zwiększyć odkład do 5 ramek podając susz pierzgę z pokarmem i czerw na wygryzieniu.
Odkłady karmimy ciastem.
Póki czerw nie jest kryty leczymy na warrozę odymiając Apiwarolem jeśli rodzina ta nie będzie w tym roku produkcyjna.
Odkład może posłużyć jako zapasowa matka, lub matka zastępcza, którą poddamy na wymianę w rodzinie np. złośliwej lub w zamian za matkę starą najlepiej na jesień. Robienie odkładów pszczelich jest wskazane na koniec pożytku rzepakowego jako sposób na powstrzymanie nastroju rojowego . Do tego celu wykorzystuje się nadmiar pszczół i czerw kryty na wygryzieniu.
Wpływ robienia odkładów na wielkość warrozy.
Przez dzielenie rodzin dzielimy warrozę co w rezultacie powoduje zmniejszenie warrozy w rodzinie . Odkłady i roje odymiamy apiwarolem najkorzystniej wtedy kiedy nie ma czerwiu krytego.

Marek Janiszewski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA