06-02-2018 WIOSENNY ROZWÓJ CZ.III

Zimująca rodzina pszczela 2.01.2018 r.
Zimująca rodzina pszczela
2.01.2018 r.

Marek Janiszewski.

“Kto dał co i ile trzeba ten się o nic nie martwi.”

Jest to problem nawet silnych rodzin, bo silna rodzina potrzebuje więcej zapasów, które na wiosnę się szybko się kończą. W ulu mogą pójść do góry po plastrach, mogą się poszerzyć robiąc jajo z kłębu w poprzek. Pod plastrami pszczoły zimą raczej nie przechodzą. Górą teoretycznie mogłyby, ale dopiero przy 9-10 stopniach C. I tu jest wyższość powałek nad beleczkami. Kto tylko może i kto kupuje ule nowe, to zalecam szczególnie ule z powałkami. Jaki jest najlepszy pokarm na wiosnę? –Gotowa ramka z zapasami z innego ula, albo jakaś nadwyżka, dlatego, że ten pokarm jest już przerobiony przez pszczoły. Jest on najszybszym pokarmem sycącym zmęczone i słabe pszczoły. –Ramka z pierzgą odebrana np. na rzepaku. Aby taką ramkę dobrze przechować należy ją zamrozić, albo przy odbieraniu z gniazda włożyć do miodni, aby pszczoły zalały miodem i zasklepiły. Tańszy sposób, to spryskać syropem cukrowym i obsypać cukrem pudrem. Ciepła syta (woda z miodem) jest dobrym pokarmem, ale nie napoi pszczół – wodę muszą mieć osobno. Woda jest zbawienna, bo pszczoły wiosną są spragnione. Znajdują ja w poidle na zewnątrz lub na ściankach wewnątrz ula. Woda jest niezbędna do odsklepiania i rozpuszczania pokarmu. Dbajmy w jesieni i łączmy w jesieni. Jeżeli padną pszczoły zimą, to mamy wolne ule na roje.
Wyloty na całą szerokość, dennice nieocieplone z jednej deski 2,5cm lub osiatkowane, zaś ocieplone boki i góra. Jeśli w ulu jest pleśń, to znaczy, że jest za szczelnie pozamykany i nie ma samoczynnej cyrkulacji powietrza w ulu. Jeśli pszczoły mają zimno, to matka zaczyna czerwić później. 10 marca najwcześniej złożone pierwsze jajko 10 kwietnia najpóżniej złożone pierwsze jajko. 1 maja powinny być silne rodziny. Od 5 do 10 marca ocieplamy i zaczynamy karmić. Potrzebny jest pyłek i inwert ( ciasto). Potrzebne są 52 dni aby wychować kilka pokoleń pszczół do pracy na rzepaku.
Jak przenosić ule zimą? Aby przenosić ule zimą musi być ciągły chłód przez od 1,5 do 2 miesięcy, aby pszczoły zapomniały o lokalizacji. Przez cały sezon można przesuwać ule co 1m. na dzień, do tyłu lub do przodu, zaś przekręcać wokół osi o 45 stopni na dobę. Wszystko to jest możliwe tylko w dni lotne pszczół.
Marek Janiszewski.