05-05-2018 Niesamowity świat owadów.

NIESAMOWITY         

ŚWIAT         

OWADÓW

dscn1469

dscn1487

 

Na zbiory entomologiczne, znajdujące się dzisiaj w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze, składają się trzy duże kolekcje. Najstarsza z nich, zgromadzona dzięki rodowi magnatów Śląskich Schaffgostschów, powstawała przez kilka stuleci i stanowiła fragment części przyrodniczej w zbiorach zwanych od początku XX wieku Skarbcem Śląska. W 1920 roku, kiedy to zapoczątkowano odpłatne oglądanie zbiorów umieszczonych w tzw. Długim Domu w Cieplicach, deklarowano liczbę 40 000 owadów, w tym 13 000 motyli. Niestety po 1945 roku zbiory zostały rozproszone i w 1953 roku pozostało jedynie 30 000 owadów. W Muzeum Przyrodniczym, funkcjonującym od 1965 do 2013 roku w Pawilonie Norweskim, na bazie zbioru Schaffgotschów uruchomiono stałą ekspozycję „ Motyle Karkonoszy i Świata”( od 1981 r.). Dopiero w roku 2004 zbiór entomologiczny powiększył się o nową kolekcję owadów( w większości motyli), po zmarłym Stanisławie Lisowskim z Wrocławia.

Kolejny zakup miał miejsce w roku 2006 a była to kolekcja jednego z najwybitniejszych krajowych entomologów-amatorów Andrzeja Kokota, który miał w swoim dorobku między innymi wiele publikacji dotyczących motyli Puszczy Białowieskiej, Sudetów i Borów Dolnośląskich. Kolekcje entomologiczne, znajdujące się w zbiorach Muzeum znajduje się ponad 29,5 tys. owadów i w większości są to motyle(Lepidoptera).

Wiele  tablic edukacyjnych a jedna z nich to:

   „ Owady w służbie człowieka”.

  • Znajduje się tam powiększona 20 krotnie ramka z plastrem pszczelim. Plaster pszczeli osadzony w ramce zrewolucjonizował pszczelarstwo i pomógł rozwiązać wiele zagadek związanych z życiem pszczoły miodnej ( Apis mellifera). Możliwość wyjmowania ramek z ula pozwoliła pszczelarzom na wgląd do gniazda bez jego niszczenia. Na wystawie prezentowany jest model, który dzięki swojej skali uwidacznia szczegóły skomplikowanego i niezwykle harmonijnego życia pszczół.
  • Grupa eksponatów związanych z najstarszymi formami prowadzenia gospodarki pszczelarskiej. Ul typu kłodowego, ul figuralny, ul słomiany ( kószka), prasa do wyciskania miodu.
  • Grupa eksponatów przedstawiająca wynalazki drugiej połowy XIX w. przełomowe dla rozwoju pszczelarstwa współczesnego: miodarka, ul ramowy , elektryczny rozluźniacz do miodu wrzosowego, podkurzacze itp.
  • Tablica multimedialna przedstawiająca pierwszy numer czasopisma pszczelarskiego „Bartnik Postępowy” z 1875 roku.

Materiał przygotowano na podstawie broszury informacyjnej pt. „ Niesamowity Świat Owadów „ opracowanej przez kustosza Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze pana Leszek Kośny.

Dla „ Wiadomości Pszczelarskich” red. Adam Prusaczyk.

dscn1480

Bartnik Postępowy z 1875 roku nr.1