Pszczeli Robot

Honey bees Sweden --- Image by © Jonn/Johnér Images/Corbis

Są rejony świata gdzie ludzie zauważają problem braku pszczół, tak ważnych zapylaczy przy produkcji żywności. Z tego powodu naukowcy i konstruktorzy pracują nad pszczołą – robotem, który ma zastąpić żywepszczoływzapylaniu. Czy robot będzie zbieać nektar kwiatowy?

Na pewno naukowcy pracują i nad tym, ale pszczoły żywej nikt żadnym robotem nie zastąpi. Prawdziwa żywa pszczoła zbiera nektar z tych kwiatów, które nektarują, zbiera go w wola i przetwarza, dodaje własnych enzymów i zanosi go do ula. Tam jej współpracownice odbieraja od niej nakrop i magazynują w woszczynie, suszą i wentylują, a dojrzały miód zasklepiają cieńką warstwą wosku. Ten złocisty miód, owoc pracy tysięcy pszczół jest pozyskiwany przez nas i doceniany jako szlachetny dar dla ludzkości.

Oprócz miodu pszczoły wytwarzają też inne, cenne dla człowieka produkty: pyłek, pierzgę, wosk, mleczko pszczele. Są to skarby, których nie zrobi żadna maszyna, żaden najlepiej skonstruowany robot. Chociażby próbowano najdokładniej podrobić pszczele dzieła, to nigdy nie będą one naturalne i tak wartościowe.

Pszczele produkty leczą i smakują, są wielkim darem, który Bóg dał człowiekowi.
Dbajmy o środowisko, w którym żyjemy, aby pszczoły długo mogły nam służyć swoją ciężką i pożyteczną pracą.

Adam Prusaczyk

Dodaj komentarz